V čem prát dětem?

Ještě než se dcerka narodila, přestala jsem při praní používat aviváž. Ze začátku to pro mě bylo dost náročné a prádlo se mi zdálo divné, ale byla to jen otázka zvyku. Prostě jsem se dočetla, že aviváž je pro děti kulantně řečeno nevhodná a rozhodla jsem se, že jí tomu nevystavím. Nevím, jestli mi někdy poděkuje, ale moje peněženka už to udělala.

A co s práškem? Respektive s gelem, už léta totiž používám Formil z Lidla. Poměr cena výkon je u něj dost slušnej. Nejdřív jsem měla nutkání koupit speciální gel pro děti, ale po debatě s mužem jsme došli k tomu, že je to blbost. Teda takhle, pokud má dítě citlivou pokožku, tak samozřejmě používejte to, co mu vyhovuje. Ale používat něco preventivně se nám zdálo zbytečné. Navíc bychom museli změnit i prášek pro nás, protože si vemte ty prací cykly – dítě v extra prášku, dospěláci v normální, dítě v extra, dospěláci v normálu, a tak pořád dokola. Copak se snad ta pračka mezi tím zázračně vyčistí? Nebo bych ji měla čistit po každém praní dospělého oblečení? A jak vlastně zamezit styku dítěte s normálním pracím práškem, který mám na obleční? To ji nebudu chovat?! Doufám, že chápete, kam tím mířím. Takže speciální prací gel pro děti nepoužíváme. A díky bohu to není potřeba.

Takže dětské oblečky peru ve Formilu. A když něco nezvládne, nastupuje na řadu tento seznam:

Žlučové mýdlo

Zatočí prakticky se všemi biologickými skvrnami. A i když nebudete používat látkové pleny, ale jednorázové (planeta pláče, ale je to na vás), tak se prostě nehodě s bobkem nevyhnete. Vyzkoušela jsem několik značek, ale mou nejoblíbenější je asi Dr. Beckman. Ne, že by ostatní mýdla nefungovala, ale tohle, když s ním peru čtvercové pleny, tak to voní jako kdysi u prababičky… <3 Existuje i varianta ve spreji, ale tu zatím nemám vyzkoušenou.

Perkarbonát

Ten můžete nasadit v momentě, kdy potřebujete něco šetrně vybělit. Nejsem chemik, ale dočetla jsem se, že perkarbonát sodný se při praní rozkládá na sodu a peroxid. Ten právě způsobuje to bělení. Neobsahuje chlor a je biologicky odbouratelný. Kromě praní prádla (2 lžíce na pračku cca) ho můžete použít prakticky na cokoliv =D Já jsem s ním vyčistila záchod, umyvadlo, vanu, zanesený sifon, termosku od čaje, flašku na kolo… A další místa, na která se blbě dostává. Stačí nasypat a zalít horkou vodou. A sledovat, jak to hezky bublá a vypouští páru. Pak to stačí jen propláchnout, případně trochu poštětkovat a je to čisté a voňavé. V případech, že nemůžete použít vařící vodu, přidejte TAED.

TAED

Také nezávadný přípravek, který pomáhá perkarobnátu aktivovat se při nižších teplotách. Tuším od 30°. Na 100g perkarbonátu přijde 5g TAEDu.

Sušení na slunci

To sice není nic k praní, ale jako bělidlo a sušení je to k nezaplacení! I v případě, že na bryndáku po vyprání zůstane oranžová mapa po mrkvičce, tak stačí vysušit na sluníčku a je zase čisto =) Mám pocit, že dneska, v době sušiček (které jsou v jistých situacích jistě k nezaplacení), se trochu zapomíná na obyčejné sušení na slunci. Vím, že ve městě to je někdy problém, na balkon svítí jen chvíli a člověk třeba není zrovna doma, ale věřím, že by se to dalo nějak pořešit. Že bych si založila službu „Bělím na slunci“? =D

 

PS: Perkarbonát i TAED nakupuju v Hradci Králové, konkrétně v Malšovicích, konkrétněji v obchodu Bez obalu HK =) V článku jsem zmínila látkové pleny, používáme je už celkem dlouho a v konceptech se na vás těší rozsáhlejší článek, pokud vás téma zajímá, můžete se zatím podívat třeba na látkující mámu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *