11 kroků ke zvládnutí dětského pláče – tahák ke stažení

Když se miminko narodí, moc toho neumí. Spinká, papá a kaká. Dospělák jeho situaci vidí jako ideální stav – nic nemusí, jídlo dostane až pod nos a může pořád spát. Tak proč ty děti pořád brečí?!

Protože pláč to jediný komunikační kanál, který ovládají. A bohužel se tím snaží říct úplně všechno a je na nás to dekódovat.

Nejhorší je to prvních pár měsíců. Pamatuju si, že jsem byla tak moc unavená, že jsem prostě nevěděla, co dělat nebo dokonce, co jsem už udělala. Xkrát jsem koukala do prázdné pleny (a ještě jsem si tím skoro navodila hysterii, že málo čůrá…), houpala jsem na všechny možné způsoby, zpívala, mluvila, pak jsem jen seděla s brečícím miminem na klíně a sama taky brečela. Až přišel manžel a zeptal se, jestli prostě nemá hlad. Měla! Chudák dítě… Ale já byla tak moc zblbá, že jsem si neuvědomila, před jakou dobou jsem ji naposledy krmila! A i když bylo mimino spokojené, já jsem to ořvala nanovo. To byl mimochodem jeden z důvodů, proč jsem si začala do sešitu psát časy, kdy jsem kojila, aby se mi tohle už nikdy nestalo.

Abych trochu objasnila následující řádky. Týkají se hlavně maličkých miminek, od narození tak přibližně do půl roku. Jak miminka rostou, důvod jejich pláče se bude postupně měnit, ale na to už určitě přijdete díky praxi =)

Co tedy může mít na srdíčku?

Mám plnou plínu

Tohle není třeba vysvětlovat, ale přihodím sem poznámku, že o plenách a přebalování chystám rozsáhlejší článek. A vlastně ještě jedna věc, dcerka plakala nejen kvůli plné pleně, ale často se chtěla vyčůrat na volno. Takže když jsem ji dala na přebalovák a otevřela plenu (ať už byla prázdná nebo plná), tak se spokojeně vyčůrala =)

Mám hlad

Taky jasná věc, jestli jedlo před chvilkou, koukněte do článku Jak vyzrát na kojení, třeba pomůže některý z tipů.

Chce se mi spát

To hlava nebere, že? Proč prostě nespí, když je unavené? Ještě prostě samo nedokáže vyhodnotit, že když je unavené, spánek mu pomůže.

Je mi teplo/zima

A samo se nedokážu obstarat… Naštěstí je na dětech celkem jasně vidět, který ze stavů ho momentálně trápí, ale pozor! studené ručičky a nožičky neznamenají, že je miminku zima!  Respektive takhle, samozřejmě jim zima být může, ale ručičky a nožičky nejsou indikační místa, obzvlášť holčičky trpí na studené končetiny (hlavně pokud na ně trpí i máma). To pravé místo, kde zjistíte, jestli není děťátko studené, je mezi jeho lopatkama. Tam také zjistíte, jestli se náhodou moc nepotí a není přehřáté. I když jsou oba stavy rozeznatelné i v obličejíku, tak jestli se chcete ujistit, tak mezi lopatky.

Chci změnit polohu

A samo ještě ani neudržím hlavu.  Ovšem platí to i pro starší děti, prostě dokud nebudou téměř chodit, budou potřebovat asistenci, a mnohdy i poté =)

Potřebuju si krknout

Musíš mi pomoct! I o krkání jsem se zmínila v článku Jak vyzrát na kojení, prostě to z něj musíte dostat po každém jídle! Nebo se o to alespoň pokusit, protože někdy to prostě nevyjde, manžel někde přečetl, že pokud si nekrkne do patnácti minut, nemá smysl ve snaze pokračovat, no nevím, mám pocit, že dcerka někdy krká úplně mimo jakékoliv jídlo.

Potřebuju si prdnout

A nějak mi to nejde, nenamasíruješ mi bříško? Nebo třeba nahřátej polštářek by nebyl? Zaražený prdíky jsou boj. Existuje spousta mastí, krémů a technik, jak miminku pomoci, já je díkybohu nemám vyzkoušené. Nám zabíralo pohoupání (odkaz níže) a poloha tzv „srací“, kdy držíte mimčo pod kolínky, zády k sobě, prdelku necháte volně a druhou rukou ho jistíte za hrudníček.

Potřebuju se posrat

Takový to pohoupání by bylo super! Nebo srací poloha =) Jednou mě dcerka vzbudila, nevím kolik mohlo být, odhaduju to na pátou ráno, a nic nezabíralo, tak jsem jí ze zoufalství dala do srací polohy, okamžitě se uklidnila a vzápětí pustila boba.

Vstřebávám den

Tak tohle je jeden z nejošemetnějších bodů. Někdy večer se může stát, že děťátko začne plakat bez jakékoliv příčiny. Nic nepomáhá a vy už pomalu saháte po pistoli, že si prostřelíte hlavu… Ale mimčo nakonec usne a ticho, které pak nastane je jak balvan. A vám se honí hlavou, co se to tu právě sakra stalo?

Musím se přiznat, že je to jen teorie, kterou nedokážeme sami s manželem jakkoliv vědecky ověřit. Ale pozorováním jsme došli k tomu, že to tak nejspíš bude. Prostě vstřebává den. Řve, jak když ji na nože berou a tím to nějak zpracovává. Děje se to vždy, když vidí najednou moc lidí, kteří se s ní snaží nějakým způsobem komunikovat. Protože když jenom normálně nakupujeme a lidem okolo jsme volné, tak jsou večery klidné. Ale když se vyskytneme v práci, kde je na ní každý zvědavý a přijde ji v dobré víře pozdravit, nachystá nám tím fakt super večer…

A nejhorší je, že s tímhle bodem se nedá lautr nic dělat. Alespoň já jsem ještě nepřišla na to, jak jí uklidnit. Kolikrát už téměř spinká a do toho ječí. Tak ji prostě jen držím, případně přidržuju, když ji mám umotanou v šátku, houpu, když mám sílu, tak zpívám, a společně čekáme, až to přejde.

Mám strach!!!

Tohle je bod, na který si budete muset přijít sami, ale můžu vám prozradit, co děsilo, a někdy ještě děsí, naši holčičku:

  • tma
  • štěkání našeho yorkšíra na mého synovce (opravdu konkrétně tento jeden druh štěkání)
  • dveřní zvonek
  • střílení v televizi
  • sešlapání petky
  • šicí stroj
  • kejchání mýho táty =D

Je mi smutno

Pomazli mně <3 Nemyslete si, že miminku stačí, když vás vidí z kočárku, někdy je prostě potřeba se zastavit, klidně i v krámě, zabrzdit kočárek, miminko vyndat a pomazlit. No a co, že se zdržíte? Ono vám nic neuteče, ale tahle chvilka by mohla =)

(A vůbec, co se tohohle týče, šátek nebo nosítko je o moc lepší, než kočárek. Časem bude článek, přidám pak odkaz.)

 

Tak co, pomohla jsem vám trošku? Nebo jste se mi aspoň zasmáli? =) Tak jako tak nezapomínejte, že v tom nejste sami. Všechny děti brečí! A jak říká manžel, neupíchla sis jí sama, tak proč bys jí měla sama vychovávat?

Abyste se nemuseli ke článku stále vracet, vytvořila jsem pro vás pdfko k vytištění. Nic za něj nechci, tak se nebojte si ho stáhnout =)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *