DIY domácí tablety do myčky nádobí

Pomalu se snažím snižovat odpad naší domácnosti. Začala jsem koupí nové knihy – Domácnost bez odpadu. Chci ji trochu rozpitvat v samostatném článku, takže se jenom zmíním o tom, že mě inspirovala k tomu, začít při úklidu trochu víc přemýšlet. Produkce plastového odpadu mě rozčiluje už delší dobu, tak jsem se rozhodla začít s tabletami do myčky na nádobí.

V Hradci Králové je v Malšovicích obchod Bez obalu (mají i FB Bez obalu HK), tam jsem si kromě zmínění knihy koupila i všechny ingredience na tablety a taky mi paní prodavačka poradila recept. Původně na prášek do myčky. Ten mi ale ve sklenici zkameněl, takže další várku jsem líp nastudovala a udělala jsem rovnou tablety!

Potřebujeme tvořítko na led, stačí obyčejné z tvrdého plastu, cca 15 kostek. To silikonové z fotky je malé, měla jsem to pak nacpané i do lžic =D

Ingredience (původně bylo množství dvojnásobné, ale s tímhle množstvím se lépe pracuje):

  • 150g prací sody
  • 150g jedlé sody
  • 75g kyseliny citronové
  • 75g kuchyňské soli (ideálně nejodidované)

Pak to promícháme a ideálně nějakým mechanickým rozprašovačem přidáváme vodu. Dá se samozřejmě i po trošičkách normálně nalít, ale to celkem silně pění, je potřeba rychle míchat, dokud to šumět nepřestane. Hmota se mi zatím nepodařila udělat soudržná, ale nevadilo to. Ve formičkách to seschne, po vyklepnutí a uschování ve velké zavařovací sklenici to krásně funguje.

Dává se to do přihrádky úplně stejně, jako kupované tablety. Sůl do myčky jsem koupila taky v Bezobalu, nějakou mořskou, a místo leštidla používám ocet. I ten se dá koupit stáčený, takže tím by byla myčka komplet vyřešená =)

Někdy mám pocit, že usazeniny od čaje nebo kávy nejsou umyté tak, jak bych si přála, ale jestli se to stane jednou, dvakrát do měsíce, je to snesitelné. Navíc kdybych nebyla čůňo a svůj hrnek myčkovala při každém zapnutí myčky, tka by ta usazenina nebyla tak usazená =D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *